לימודים בישראל
 
 
תואר ראשון
תואר שני
לימודי תעודה
פסיכומטרי
הכנה לבגרות
הנדסאי
מלגות
בחירת לימודים
חיילים משוחררים

מי אנחנו
 
סטודנטים > פרוייקט `תגלית`

פרוייקט 'תגלית'

בשנים האחרונות הביא פרוייקט ’תגלית’ כבר למעלה מ-60 אלף צעירים יהודים לביקורים בישראל. הם לא מפחדים מהטרור, לא חוששים מהאינתיפאדה וגם לא מתרגשים יותר מדיי מגילויי האנטישמיות בארצם. בשבוע שעבר, התלוותה כתבתנו לאחת הקבוצות ופגשה יהודים פטריוטים במיוחד...

המסלולים המבוקשים
תואר שני
מלגות קיום
למצוא מגורים לסטודנט
הטבות לסטודנטים
עבודה לסטודנט
פנאי ובילוי לסטודנט
חיפשת אוניברסיטה?
מכללות בישראל
סטודנטים ומילואים
לוח דרושים סטודנטים וחיילים
 
עוד מידע
לוח מלגות
אגודת הסטודנטים
חופשה לסטודנטים
ספרים משומשים
דירות לסטודנטים
סטודנטים מתנדבים
עבודה וקריירה
ראיון עבודה בהצלחה
חוגים, סדנאות והפעלות
מורה פרטי


 

"אני רוצה לעלות לישראל בקרוב", אמרה לי ולנטינה שניי, המתולתלת עם החיוך הענק בת ה- 26 שהגיעה ארצה עם פרוייקט "תגלית" מהונגריה. "הייתי בהרבה מקומות בעולם, נולדתי בספרד, עברתי לוונצואלה, אחר- כך לקנדה, ארה"ב ועכשיו הונגריה, ואף פעם לא הרגשתי שייכת. בישראל אני חושבת שאני אמצא את השלווה ואת המקום שלי".

כן, אין ספק שהבחורה הזאת עברה הרבה בחייה הקצרים יחסית, ומכל המקומות בעולם, היא רוצה דווקא לעלות לישראל, ודווקא בתקופה זו. התקשיתי להבין למה, אז שאלתי אותה. "רוב האנשים רואים חדשות וחושבים שרע פה (בישראל - א.ס), אבל אני יודעת שיש פה יותר מזה. אני אפילו הייתי מתגייסת לצבא אם הייתי יכולה", ענתה כאילו על-מנת להסיר כל ספק בנוגע לרצינות כוונותיה.

לא היה מקום יותר מתאים לשמוע דברים כאלה, מאשר ב-"בית התפוצות" שבאוניברסיטת תל- אביב, שם נערך הראיון. ובעודנו יושבות שם ומדברות על עלייתה ארצה, לא יכולתי שלא לחשוב על כל אותם הישראלים שמנסים למצוא את מזלם בחו"ל בעוד שולנטינה, בעלת דרכונים זרים רבים, בכל זאת מחליטה שישראל - היא המקום.

האם יש משהו, מעבר לתחושת השייכות, שאת מחפשת, שמדרבן אותך לעלות לארץ?

"יש בעולם הרבה אנטישמיות והונגריה עצמה היא מאוד אנטישמית. אני חיה שם כבר 7 שנים ואני ממעיטה לגלות שאני יהודיה. אין ספק שזו עוד סיבה לעלות לישראל".

אני מבינה שלא פחדת לבוא עכשיו לישראל, אבל מה בנוגע למשפחתך, חברייך?

"אמא שלי חושבת שאני אוותר על העלייה בסופו של דבר ויש לי חברים שמכירים את ישראל רק מהחדשות. אני מנסה לצייר להם תמונה פחות מעוותת על המקום, אבל עדיין יש רבים שמפחדים לבוא לכאן".

לבקשתה של ולנטינה, הראיון כולו התנהל באנגלית. זאת, למרות שהיא יודעת את הא-ב העברי וכן כמה מילים בעברית - במיוחד ביטויי סלנג, כמו למשל המילה "סאטלה", שלדעתה מתארת רבים מהישראלים, שלמרות המצב כאן, מצליחים לנהל חיים נורמליים.

רוצה לעשות עלייה. ולנטינה-ולנטינה - מי היה מאמין...
 

’תגלית’ - 60 אלף צעירים במספר שנים

פרויקט "תגלית" מארגן קבוצות של צעירים יהודים מרחבי העולם, רובם סטודנטים, ומביאם לסיורים בישראל. מטרת הפרוייקט - שהוקם לפני ארבע שנים בפעולה משותפת לממשלה, לסוכנות היהודית, לקרן היסוד, לקהילות יהודיות בעולם ולתורמים רבים - הוא לחזק את הקשר של רבבות צעירים יהודים מן העולם אל מדינת ישראל ואל הציונות, באמצעות סיורים בני 10 ימים באתרים מרכזיים בתולדות הארץ והמדינה. בעקבות הסיור ובעקבות מפגשים עם צעירים ישראלים ונציגים שונים של החברה הישראלית, לומדים המבקרים להכיר מעט יותר את ישראל ’האמיתית’ - ולא רק את זו המצטיירת בתקשורת בארצם. אחר-כך, יודעים ומאמינים ב-’תגלית’, כשיחזרו הצעירים לביתם בחו"ל, יהיו מעין שגרירים לא רשמיים של ישראל ויסייעו בחיזוק הקשר בין יהדות התפוצות לישראל. מאז הקמתו הביא הפרויקט לארץ יותר מ-60,000 צעירים יהודים ומתוכם כ- 15,000 היו פה במהלך השנה החולפת. ולנטינה הגיעה עם קבוצה הונגרית שמונה 25 חבר’ה בגילאי 18-26, כשביניהם היא היחידה שהביעה רצון לעלות לישראל וגם פועלת בנושא בכל מרצה.

קחו, למשל, את דני גטי וחברו תומס לנטוס, בני ה-19, שזו להם הפעם הראשונה בישראל. שניהם מאוד התלהבו מישראל ושניהם סיפרו לי על תופעות אלימות ושנאה על רקע אנטישמי. אבל שניהם חוזרים השבוע לארצם וממשיכים בחייהם שם. דני ימשיך בלימודיו באוניברסיטה ותומס יסיים כיתה יב’ ואחר-כך ילך לאחת האוניברסיטאות בהונגריה. ישראל תישאר בשבילם כזיכרון רחוק מטיול כיפי ומעניין.
מעצר של חודש בטקסס

"יש לפעמים גילויי שנאה אם אתה לובש כיפה או שרשרת עם מגן דוד, ובאוניברסיטה עדיף לא להגיד שאתה יהודי לזרים", מספר דני על חוויותיו כיהודי בקמפוס המקומי, וחברו מוסיף, "יש הרבה חוליגנים בהונגריה. למשל יש קבוצת כדורגל שכל אוהדיה הם גלוחי ראש אנטישמים. במשחקים, במקום לעודד את שחקני הקבוצה, הם שרים שירי נאצה כמו: ’הו הו הו הרכבת יוצאת לאושוויץ’..." השניים מתחילים לשיר את מילות השיר בהונגרית ולמחוא כפיים בקצב. הם מכירים את השיר טוב מאוד, כי נתקלו בו פעמים רבות בבואם למשחקי כדורגל והם שונאים אותו ואת אלה ששרים אותו.

אבל יש גם צד משעשע בסיפור. בעולם כמו בעולם, היהודים בכל זאת מראים לגלוחי הראש האלה מאיפה משתין הדג. מסתבר, שקבוצת הכדורגל המובילה בהונגריה - זאת שתמיד נמצאת בראש הטבלה - היא MTK, שנמצאת בבעלות יהודית ורוב שחקניה, איך לא, יהודים. אתם רק יכולים לתאר לעצמכם איך נראה המפגש של שתי הקבוצות האלה על המגרש וביציע.

היהודים בהונגריה עדיין ממשיכים להגיע למשחקים?

"אני הולך למשחקי הקבוצה", אומר דני, "אבל יהודים רבים הפסיקו לבוא כי הם מפחדים".

דני ותומס. קבוצת כדורגל יהודית ואוהדים גלוחי ראש.

ב-19 שנות חייהם חוו השניים את האנטישמיות על בשרם. תומס קיבל מכות בגיל 15 מילדים אחרים רק בגלל שהם גילו שהוא יהודי ודני... נו, על דני אולי עוד יעשו סרט.

הוא שהה בטקסס שבארה"ב בזמן שהתאומים נפלו ואיכשהו מישהו החליט שם שהוא נראה כמו טרוריסט פוטנציאלי. מסתבר, כי למרות מראהו הנורמלי ולחלוטין לא מעורר חשד, זכה דני בעל החזות האירופאית המשוזפת שלו להסגר של חודש שלם וחקירות רבות מצד האמריקנים וכשהוא כבר הצליח לצאת משם, הוא קיבל מכתב פרידה שבו נאסר עליו להיכנס ב-15 השנים הבאות לתחומי טקסס. "לא שאני כל כך רוצה לחזור לשם, אחרי מה שהם עשו לי", הוא אומר.

אבל תעזבו אותם מאנטישמיות, אותם עניין הים בתל-אביב, מקומות הבילוי והצבא. דני רכש לעצמו דיסקית שבמקום השם והמספר האישי יש שם מגן דוד, והוא מתכוון לענוד את זה גם בהונגריה. מתחת לחולצה, כמובן. הם לצבא ההונגרי לעולם לא ילכו, שם אם אתה מתקבל לאוניברסיטה, אתה פטור מהשירות הצבאי. כלומר, שם, השאיפה הגדולה שלך צריכה להיות האקדמיה, וכך נוצר הרוב המשכיל, שגם זוכה להטבות מטעם המדינה. מוזר, הא?

עזבתי את החברים ההונגרים תוהה וחצויה. מצד אחד הם נראים מאוד נרגשים ולהוטים מביקורם בישראל, ומצד שני, מה בעצם רע להם שם? בסופו של דבר, למרות כל סיפורי האנטישמיות, חייהם באירופה מנוהלים רוב הזמן על מי מנוחות.

אנחנו, לעומת זאת, נשארים בארץ ונשמח מאוד לקבל לשורותינו בחורה אמיצה אחת בשם ולנטינה.

רוצה לדעת יותר על פרוייקט 'תגלית' ? רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?
אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

שירות אישי חינם – איתור מוסדות לימודים
מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.
שם + משפחה דוא"ל טלפון
אני מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.

 
המסלולים המבוקשים
המאבק להפחתת שכר הלימוד
הצעת חוק: פטור לסטודנטים מדמי נסיעה בתחבורה ציבורית
תכניות לחילופי סטודנטים בתחומים מגוונים - איפה ולאן?
עוד מאמרים
 

שירות אישי חינם
איתור מוסדות לימודים
מלא/י פרטיך ונציג יחזור אליך בהקדם.
שם + משפחה
דוא"ל
טלפון
אני מסכים/ה לתנאי השימוש
ומדיניות הפרטיות.

מה חדש באתר? ימים פתוחים
עכשיו בפורומים מלגות חדשות
מלגה לתואר שני במנהל עסקים (לפני 15 שעות, 7 דקות)
מבחן כניסה להנדסאי אדריכלות (לפני 15 שעות, 8 דקות)
תעודת הוראה להנדסאים (לפני 15 שעות, 10 דקות)
ייעוץ ללימודי עבודה סוציאלית (לפני 15 שעות, 11 דקות)
עלייך לפנות ישירות לטלדור (לפני 15 שעות, 12 דקות)
 
בתודה ל:

 
 דעתך חשובה לנו
Powerd by traffico LTD